Jakie są kryteria uzyskania pożyczki?

Z uwagi na to, że do pożyczek odnoszą się inne regulacje prawne aniżeli do kredytów, te drugie mogą być udzielane wyłącznie przez banki, natomiast pierwsze również przez inne instytucje finansowe czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Z tego również bezpośrednio i pośrednio wynika to, że zasadniczo znacznie łatwiej uzyskać pożyczkę niż kredyt. Dzieje się tak dlatego, że kryteria udzielenia pożyczki nie są tak ściśle obwarowane regulacjami prawnymi. Dlatego też podmioty udzielające pożyczek mogą samodzielnie ustalać własne kryteria, a z uwagi na konkurencję, często nie są one tak rygorystyczne, jak ma to miejsce w przypadku kredytów. Nie znaczy to oczywiście, że pożyczkę gotówkową może zaciągnąć absolutnie każdy.

Podstawowym wymogiem do zaciągnięcia pożyczki jest pełnoletność oraz pełna zdolność do czynności prawnych. Niezbędne jest również posiadanie dowodu osobistego oraz numeru PESEL. Wszystko to dotyczy oczywiście osób prywatnych. Dość ciekawym zagadnieniem w tym miejscu jest zdolność kredytowa. Banki prawie zawsze (szczególnie w przypadku większych kredytów) w jakiś sposób weryfikują zdolność kredytową, na przykład poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów z miejsca zatrudnienia lub historię prowadzenia rachunku osobistego. Przy ubieganiu się o pożyczkę nie jest to natomiast warunkiem koniecznym. Pożyczkodawca może skontrolować zdolność kredytową i robi to, lecz nie w każdym przypadku. Oczywiście sprawdzenie zdolności kredytowej dla instytucji udzielającej pożyczki jest o tyle istotne, że pozwala oszacować, jak wysoką pożyczkę jest w stanie spłacić pożyczkobiorca.

Warto też dodać, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i inne instytucje udzielające pożyczek mogą sobie pozwolić na dość dużą elastyczność przy ustaleniu poszczególnych kryteriów udzielania pożyczki i ich późniejszej weryfikacji. Wynika to właśnie z dość luźnych obostrzeń prawnych. Oczywiście taka sytuacja jest bardzo korzystna przede wszystkim dla osób zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki. Nierzadko bowiem może zdarzyć się tak, że w danym przypadku nie będzie możliwe zaciągnięcie kredytu – a uzyskanie pożyczki jak najbardziej tak. Inną sytuacją jest również to, kiedy niemożliwość zaciągnięcia kredytów w wybranej kwocie, a przy staraniu się o pożyczki osiągnięcie tej kwoty będzie już możliwe.

Na przychylniejsze spojrzenie niż w banku mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się pożyczkę. Tu lista warunków koniecznych do spełnienia również jest krótsza i zwykle ogranicza się do konieczności prowadzenia działalności indywidualnie lub w formie spółki cywilnej, określonego stażu prowadzenia działalności, który uzależniony jest od wnioskowanej kwoty pożyczki i posiadania rachunku firmowego w danej instytucji.